AYNI GÜN KARGO VE TÜM ÜLKELERE GÖNDERİM!

/KUUPCOM

Blog

12.3.2015  |  TASARIM  |  0 yorum

TİŞÖRTÜN TARİHÇESİ

Yaz kış tişört giyenlerden misiniz? Bir kot bir tişört yeter diyenlerden? Belki de, tişört üzerine gömlektir sizi anlatan... Ne de çok alternatif var aslında saymaya devam edebileceğimiz. Peki, hiç düşündünüz mü, tişört nasıl oldu da bu kadar hayatın içerisine işledi? Baharın habercisi, karizmanın destekçisi, özgürlük ve ferahlığın katma değeri oluverdi? O halde, tam sırası konuya giriş yapmanın...

Beden ve kolları ile T şeklini çağrıştırması dolayısı ile başlıyor tüm hikaye çok da uzak olmayan bir tarihte. Gerçi, efsaneler de yok değil daha eskilere dayanan... Lakin geçerliliği olan, biraz daha inanılır, biraz daha desteklenebilir olana kıymet verip, en azından müşterekte buluşmaya gayret ediyoruz.

Genel olarak boyun kısmı yuvarlak ve kolları kısa olan, üretiminde ağırlıklı olarak pamuğun tercih edildiği ve otomasyon sistemlerinin alıp başını gittiği dönemlerin sonucunda hem kesim hem de boyama/baskı aşamasında bir çok değişime de maruz kalsa da tişörtler, ilk çıkış amacının 1900'lü yılların başlarında, ABD Deniz Kuvvetleri'nin bahriyelilerin göğüs kıllarının görünmesini önlemek amacıyla yaptığı bir düzenleme olduğu söylense de askerlerin soğuktan korunmalarına yönelik üniforma altına, beyaz, oldukça sade tasarlanmış bir iç giyim ürünü olarak düşünüldüğünü söylemenin daha geçerli olduğunu düşünüyoruz.

P.H. Hanes Knitting Company etkisi, 1938 yılında "gob" adı altında satılan ürünler, askerlerden sonra önce liman çalışanlar, ardından çiftçi, madencilere uzanan yaz sıcağına çare tişörtün yaygınlaşması ile tişört bildiğimiz "hareket kolaylığı" ve "ferahlık" kavramlarını da taşımaya başlıyor. Hatta, Merriam Webster bu dönemde t-shirt (tişört) kelimesini sözlük içeriğine dahil ediyor. Bir kaç tl'den, özel tasarım üretilen ve değeri bir kaç bin tl olan tişörtlere... Kısaca, durdurulamaz yükselişin, ardına aldığı rüzgarın etkisi ile tişörtlerin promosyon niteliği kazandığı, mesaj verdiği, bir vitrin olarak tercih edildiği dönemlere...

1939 yılı ile karşımıza daha özelleştirilmiş ürünler çıkmaya başlıyor. Air Corps Gunnery School'dan I ¦ NY'a, The Wizard of OZ'dan Mickey Mouse'a geniş bir dağılım gösteren tişört üzerine baskı dağılımı ve çeşitliliğinin karizma kavramı ile temas etmesi de çok zaman almıyor.

A Streetcar Named Desire ile ünlüler arasında trend haline gelen tişört artık hem karizmatik hem de çekicilikle sahnede yerini alıyor. "Tişört ve karizma" dendiğinde, tişörtün tarihçesinden bahsedildiğinde Marlon Brando ve James Dean'i anmamızı, kendileri ile özdeşleştirmemizi kim yadırgayabilir ki?

1960'larla birlikte alanlardan meydanlara, sahnelerden medyaya hemen hemen her yerde karşımıza çıkan tişörtler artık daha da kişisel hale gelmeye başlamış; Yellow Smiley Face, John Pasche tarafından tasarlanan The Rolling Stones logosu Tongue and Lip Design anlatılmasa hatrı kalacak, az kurcalansa dedelerin, babaların üzerine anılar yığacağı, belki bir yerlerden hala çıkabilecek tasarımlara ne demeli?

Tüm bu süreç içerisinde farklı çeşitlerinin (V Yaka, Sıfır Kol, Askılı...) dış giyim olarak önemli bir yer tuttuğu tişört "bir kot bir tişört" ile daha da belirgin bir söylem hale gelmiş, günlük hayatın önemli bir unsuru oluvermişse, sadelik, kişisellik, pratiklik ile özdeşlemişse eğer, moda tarihçilerinin bir zamanlar küçümseyerek üzerinde durmadıkları tişörtün hakkının yenmiş olduğunu söylersek çok da ayıp etmiş olmayız, değil mi?

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

Ödeme ve Güvenlik Yöntemlerimiz