AYNI GÜN KARGO VE TÜM ÜLKELERE GÖNDERİM!

/KUUPCOM

Blog

21.4.2015  |  İÇİŞLERİ  |  0 yorum

Nedir 40/1 İplik?

Sürekli toplu taşıma araçları arasında koşturan, yeri geldiğinde araba içerisinde trafikte saatler harcayan, hava yağmurlu olacak diye yanına aldığı şemsiyesi, üzerindeki kalın ceketi ile güneş altında kavrulan ya da tam tersi tişört üzerine hırka alsam yeter diyerek yağmur altında sırılsıklam olan insanlarız neticede... Biz bizeyiz burada ve halimiz ortada...

Temel olarak, tekstil ipliklerinin tanımlanması için kullanılan numara denye, numara metrik, İngiliz numarası olmak üzere çoğunlukla kabul gören 3 farklı sistem var. Nm 40/1, yorgan gibi tişörtlerden, sıcakta bunalmış, bezmiş hallerden biraz olsun kurtulabilmek ve en azından ferahlıktan yoksun kalmamak için belirlediğimiz hafiflik, incelik değerine karşılık gelmekte. Uzun lafın kısası, bu ifade tişörtlerimizde kullanılan ipliğin 40 metresinin Numara Metrik (Nm) Uzunluk Sistemi'ne göre 1 grama denk geldiğini gösterir ve gram başına düşen metre sayısı ne kadar artıyorsa iplik o kadar inceliyor, hali ile bir o kadar da hafifleşiyor demektir. Elbette belirli bir incelik değerinden sonra, tişörtün yırtılma riski de söz konusu olduğu için kararı çok iyi tutturmak gerekiyor. Çoğunlukla satılan tişörtler standart değer olarak Nm 30/1'dir. Bunun nedeni çoğu zaman üzerine çok kafa yorulmammış olması ve sürekli üretilen, neredeyse standart kabul edilen bir değer olduğu için fiyatının ucuz olması.

Peki neden farklı bir değeri tercih ettik?

Metrobüs, Metro gibi toplu taşıma araçlarında kişi başına düşmesi gereken alana bir çekirdek ailenin sığdığını düşünürsek, küçük detayların aslında ne kadar önemli olabildiklerini düşündüğümüz için elbette.

Düşünsenize, cuma akşamı sıcak bir yaz gecesi İstiklal'de yürüyorsunuz ve şairin de dediği gibi "Rüzgar sen gibi dokunuyor bana... Ben doğuyorum" Biz belki tişörtten bahsediyoruz, belki bu kadar romantizm fazladır, ne de olsa altı üstü tişörttür, değil mi?

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

Ödeme ve Güvenlik Yöntemlerimiz