AYNI GÜN KARGO VE TÜM ÜLKELERE GÖNDERİM!

/KUUPCOM

Blog

23.3.2015  |  İÇİŞLERİ  |  0 yorum

ANTRASIT / BEYAZ

Tişörtlerimizde kullandığımız iki rengimiz bulunuyor; beyaz ve antrasit. Peki neden?

Yeri gelmişken bu iki rengi neden seçtiğimize, bu renklerin KUUP için ne ifade ettiğine değinmek istedik.

Öncelikle, karizmatikler.

Geçtiğimiz gün Tatavla Sahne'de Barbaros Şansal'ın yazdığı, yönettiği ve oynadığı "Donun Kuru Gideceksin" performansının ilk temsilindeydik. Renkler, meslekler, kavramlar, sohbetlerle bezeli temsilde de gördük ki ne kadar çok renk var aslında tanımladığımız, elbette çok daha fazla tanımlayamadıklarımız, anlam yüklediklerimiz ve yüklenen anlamlara göre tercih ettiğimiz... Bundan mütevellit, başlangıç olarak tercih ettiğimiz renklerin nedenlerini anlatmanın dışında bir de sabit bir içerik olarak da paylaşmamızın da uygun olacağını düşündük.

Çünkü, günlük ruh halimizi yansıttığımız kıyafetler de elbette renkler için olmazsa olmazlar. Tişörtün Tarihçesi yazısında da az biraz süreç içerisinde renklerin, modellerin gelişimini gördük. Mesaj kaygısı da renklerle ilişkilenince, tişört bir kıyafetten öte... Tamam tamam... Sadece tişört değil, giyim diyelim daha geniş bir tabir ile... Giyim ile ilişkilenince, kendimiz kadar kendimiz dışındakiler için de bir renk, bir mesaj taşır, anlamlar yükler, anlamları sorgular olduk.

Bu kadar rengin olduğu bir zamanda, mekanda ve durumda başlangıç için biraz daha kıymetli, biraz daha basit ve biraz daha karizmatik bir seçim yapmanın bizim için daha da önemli olduğunu düşünerek, görmekten de giymekten de memnun olduğumuz iki renkte karar kıldık.

Fotoğraflar: Lady Forrest 1876, Victorian stili ve Apache Gelin

BEYAZ

Tüm dalga boyları birden, aynı anda gözümüze ulaşırsa bunu beyaz, hiç ışık ulaşmazsa siyah olarak algılarız. Dolayısı ile görülebilir dalga boylarındaki tüm renkleri kapsayan akromatik bir renktir beyaz ve kırmızı, yeşil, mavi ışıkların karıştırılması ile oluşturulabilir.

Bilimsellikle bezenmiş kelamların dışında, kültürlere göre de değişik anlamlar yüklenir beyaza. Saflığın, temizliğin, aydınlığın simgesi; savaşlarda bayrakla ilişkili olarak iyi niyetin, sayfalarla buluştuğunda yeni bir başlangıçların ifadesidir.

Bu durum elbette ne kadar genel bir kıyaslama yaptığınıza göre değişir. Örneğin, Çin ve Hint kültürlerinde beyaz ölümü, kederi ve kötülüğü simgeler, yas beyazla ilişiktir ve siyahın kısmetidir saflığı anlatmak.

ANTRASİT

Antrasit renginin ne ifade ettiğine bakalım.

Esasında taş kömürü ve linyit gibi üç tip kömür çeşidinden biridir antrasit ve %95'inin karbondan oluşması dolayısı ile en değerli, en sert kömür türü olarak nitelendirilir ve yandığında diğerlerinden daha fazla ısı verir.

Antrasit'i sert, dayanıklı, siyah renkli ve camsı parlak görünüşlü oluşu ile ayrıştırmak kolaylıkla mümkündür. Jeolojik olarak kömürlerin yaşları 400 milyon yıl ile 15 milyon yıl arasında değiştiğini hesaba katarsak ve antrasit gibi genellikle yaşlı kömürler yaşları oranında daha da kalitelidir. Bizim için ifade ettiği anlam da tam burada ortaya çıkmakta işte. Bu rengin tutkunları arasında Lamborghini, Corvette, Leica, Nike gibi markaların da olduğunu da belirtmekte fayda var.

Siyah ve beyaz bizim için çok doğrudan bir tercih olacaktı, bir şeyler katmak, hikayesi olsun istemek gibi endişelerle hareket eidnce ortaya bu iki renk çeşidi çıkıverdi. Zamanın başlangıcını beyaz ile aldık, zamanın daha sonuna gelmediğimiz için siyaha mesafe koyduk, ancak zamanın da ortalarını biraz geçtiğimizden de emindik. Her geçen zamana da kıymet verip anktrasit dedik beyaza eşlik etsin diye, şimdilik.

Umuyoruz ki giymekten hep mutluluk duyacağınız renkler olurlar...

Yazının kaynak görseli: Crested Butte Kömür Madeni

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

Ödeme ve Güvenlik Yöntemlerimiz